Jak ułożyć menu na przyjęcie domowe ?

Jak ułożyć menu na przyjęcie domowe ?

Domowe przyjęcia i okoliczności rodzinne zawsze były popisem dla dobrych domowych gospodyń. Ale czasy się zmieniają, coraz częściej zamawiamy katering do domu albo korzystamy z restauracji. Jak ułożyć menu,co zamawiać i w jakich ilości​ach? Odradzam ujawnienie kwoty pieniędzy którą chcemy przeznaczyć na catering. Moje wieloletnie doświadczenie w gastronomii mówi – nie róbcie tego nigdy.

Firma kateringowa w takim przypadku wybiera dania z największym współczynnikiem marży i układa dla was kartę menu na której zarobią najwięcej. Najlepszym i w końcowym efekcie najtańszym sposobem jest ułożenie samemu spisu dań, które chlelibyśmy zaserwować na naszym przyjęciu, a później sprawdzeniu ceny w kilku firmach kateringowych.

Na początku ustawiamy jaki typ przyjęcia chcemy organizować. Czy to będzie uroczysty obiad czy wieczorowo-nocna impreza, czy przyjecie dla dzieci, czy grill na ogrodzie.

Jeżeli zdecydujemy się na świąteczny obiad, niezbędna będzie zastawa dobrej jakości, bawełniany obrus i mile widziane serwetki bawełniane. W większości regionów polski przyjęcia zaczynamy od przystawki, wyjątkiem jest Górny Śląsk gdzie każde świąteczne przyjęcie zazwyczaj zaczyna się od podania ciasta.

Polecam wybranie jakiejś przystawki na zimno, co zaoszczędzi czas podania. Wybierając menu na przyjęcie trzeba pamiętać o preferencjach kulinarnych naszych gości, jeżeli my ich nie znamy to polecam jakiś neutralny wariant bez owoców morza, skorupiaków i egzotycznych mięs. Bardzo dobrze się sprawdzają przystawki zawierające łososia albo pstrąga wędzonego, bardzo popularna włoska przystawka capresse lub faszerowane warzywa.

Kolejnym punktem naszego menu musi być zupa. W zależności od pory roku polecam w zimie rożnego rodzaje treściwe zupy(krem borowikowy, rosoły, krupniki itd.).

Latem polecam zupy lekkie – na przykład krem z szparagów, warzywna – minestrone, z zielonego groszku, brokułów, chłodniki tradycyjne albo hiszpański – Gasparski. Wszystko zależy od Waszego budżetu i preferencji gości.

Nigdy przy układaniu menu na domowe przyjęcie nie można się kierować własnym smakiem, wyjątkiem są smaki osób nam bliskich, które już znamy.

Dalej przychodzimy do dania głównego. Jeżeli nie ma zdecydowanych przeciwników polecam rybę. Polacy coraz chętniej jedzą ryby bo to smaczne i zdrowe danie dostarczające nam wielu witamin, minerałów i białek.

Deser to dowolna konfiguracja.

Przy tak zwanym szwedzkim stole najgłówniejsze to kanapki, kanapeczki, koreczki, mini sałatki i wszystko co możemy łatwo nałożyć na niewielki talerzyk i zjeść na stojąco.

Przy przyjęciach wieczornych skupić się trzeba na sałatkach, wędlinach dobrej jakości i ewentualnie gorącym daniu jednogarnkowego typu.

Jeżeli chodzi o przyjęcia dla dzieci to jakby nam nie patrzyć, dzieci lubią dania typu fast food. Oprócz tortu i słodyczy polecam zamówić w dobrej pizzerii pizze to będzie najlepsze przyjęcie w ich rozumieniu. Przy zamówieniu dań w firmach kateringowych proszę zwracać uwagę na gramaturę. Jeżeli w menu jest oznaczenie jako porcja, proście o dokładne podanie wagi pojedynczej porcji. Zawsze przeliczajcie gramy w kilogramy, na przykład jeżeli 100 gram sałatki kosztuje 12 PLN to znaczy, że kilogram tej samej sałatki kosztuje 120 zł. a to już nie każdemu się spodoba. To tylko nie wiele rad w postępowaniu przy organizacji przyjęcia domowego z zewnętrznym kateringiem.

Wasz @Szef Kuchni

0 comments on “Jak ułożyć menu na przyjęcie domowe ?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *