Pizza domowa, dlaczego nigdy nie smakuje tak jak w pizzerii?

Pizza domowa, dlaczego nigdy nie smakuje tak jak w pizzerii?

Dokładnie nie wiadomo kiedy we Włoszech przyrządzono pierwszą pizze,ale od tego czasu,nie ma na takiego kraju, w którym by nie istniała przynajmniej jedna pizzeria. Lubią ją i młodzi,starzy,bezrobotni i biznesmeni, katolicy,muzułmanie i buddyści.

Czemu od tylu lat to danie nadal nas fascynuje? Jego sekret leży w prostocie. Drożdżowe ciasto smarowane sosem pomidorowym, posypane serem i wypiekane w piecu.

Pizza dzieli się na tradycyjną włoską i zmodyfikowaną amerykańską.

Kiedy pierwsi włoscy imigranci dotarli za ocean i zaczęli przygotowywać swoją tradycyjną pizze, to po ciężkim dniu w pracy pizza na cienkim cieście z mała ilością sera, była raczej przekąską, a nie pełnowartościowym obiadem. Po zmodyfikowaniu ,amerykańsko-włoska pizza posiadała grube wyrośnięte ciasto oraz dodatki w postaci szynki,salami,boczku i dużej ilości sera. Ale dlaczego domowa pizza nie smakuje tak jak w pizzerii? Podstawową przyczyną jest temperatura wypiekania. Domowy piekarnik niezależnie jakiego producenta maksymalnie osiąga temperaturę rzędu 250 C , a profesjonalne piece do pizzy do 500 C. Pizza w pizzerii z piecem elektrycznym wypieka się w temperaturze ok 350 c .W dobrych pizzeriach zamontowane są piece do pizzy opalane drewnem. Jest to tradycyjna konstrukcja pieca z cegły szamotowej. W takich piecach nasze babcie wypiekały chleb. Włoscy kucharze znani są ze swojej dbałości o tradycje i oryginalne receptury, przenieśli oni wiedzę o piecach opalanych drewnem do europy i USA.W takich piecach temperatura jest nieco niższa ale smak pizzy z lekkim zapachem drewna to prawdziwa esencja smaku. Jeżeli cisto,dodatki,sos,ser bez problemu można przygotować w domu , to osiągnięcie odpowiedniej temperatury w domowym piekarniku nie jest możliwe ze względów technicznych. Dobre pizzerie będą zawsze oblegane bo smak chrupiącej a jednocześnie delikatnej pizzy nigdy nam się nie znudzi.

Wasz @Szef Kuchni

0 comments on “Pizza domowa, dlaczego nigdy nie smakuje tak jak w pizzerii?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *