Przyjęcie weselnie, na co należy zwracać uwagę

Przyjęcie weselnie, na co należy zwracać uwagę

Mało kto w Polsce ma możliwości zorganizowania przyjęcia weselnego własnymi siłami, we wschodnich regionach jeszcze można spotkać wesela w namiotach ale i tak zazwyczaj zatrudnia się kucharkę albo kucharza.

Większość korzysta z domu weselnego albo z restauracji. Jak prawidłowo negocjować przy składaniu zamówienia i ustawieniu menu?

Jeżeli Państwo już się zdecydowali w jakim typie lokalu chce mieć swoje przyjęcie to pierwsze co musimy ustalić to ilość gości. Do tej liczby trzeba podejść odpowiedzialnie bo większość restauracji czy domów weselnych nie zmniejsza oferty po fakcie i jeżeli część gości nie przyjedzie to za nich i tak trzeba będzie zapłacić, ponieważ porcje będą już przygotowane. Dla tego trzeba ustalić datę końcowego zatwierdzenia ilości gości. Najlepiej jak ta data będzie jak najbliżej do dnia ślubu.

Rozmowa z właścicielami lokali będzie przebiegać w następujący sposób: pokazane będą 3-4 oferty z rożnym menu i ceną, na przykład 100 PLN/osoba 150 PLN/osoba i 200 PLN/osoba. Tradycyjne menu weselne składa się z przystawek zimnych i gorących, sałatek, przekąsek pierwszego zestawu obiadowego (zupa,drugie danie,deser), ciasta, bardzo popularny w ostatnim czasie tak zwany „stół wiejski”( wędliny, smalec,prosiak pieczony,dodatki.), kolacja – to albo danie jednogarnkowe typu – bogracz, gulasz, bigos, strogonow, albo danie obiadowe – jeden rodzaj mięsa z dodatkami.

Na koniec ok godziny 24 podawany może być barszcz z pasztecikiem, żurek albo kwaśnica. Oczywiście możemy sami ustalić rodzaj i ilość dań ale przykładowe tradycyjne menu zazwyczaj zawiera wymienione przeze mnie pozycje. Musimy się dowiedzieć czy wśród naszych gości są wegetarianie, weganie, ludzie stosujący rożnego rodzaju dietę albo zgodnie z zaleceniami wyznań religijnych nie jedzą pewnego typu lub grup produktów. Jeżeli wcześniej poinformujecie Państwo o tym zespół odpowiedzialny za catering to z przygotowaniem specjalnych dań nie będzie problemu. Cena za takie porcje prawdopodobnie nie będzie się różnić od pozostałych. Część dań z menu w restauracjach z tradycyjną kuchnią Polską może być podawana wiele porcjowo na paterach,dużych talerzach, lustrach. Przy zatwierdzeniu menu trzeba ustalić konkretną gramaturę i ilość porcji podawanych w wiele porcjowy sposób. Tak łatwiej będzie ustalić czy pracownicy sztucznie nie obniżyli wagi dań. Żaden poważny dom weselny czy restauracja nie zezwala na wykorzystania własnego alkoholu albo ciast. Przyczyna jest banalnie prosta, jeżeli ciasta albo złej jakości alkohol będzie przyczyną zatrucia gości to konsekwencje poniesie restauracja. Wyjątkiem jest tort weselny zamawiany przez nas, ale restauracja ma prawo do otrzymania kopij faktury albo paragonu. Korzystając z tych podpowiedzi mam nadzieje, że wesele będzie radosnym dniem z przyjemnymi wspomnieniami.

Wasz @Szef Kuchni

0 comments on “Przyjęcie weselnie, na co należy zwracać uwagęAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *